Ana Sayfa \ Markalar \ DataCore

DataCore

 

Teknolojiye Genel Bakış

 

Aygıt Bağımsız Depolama Sanallaştırma Yazılımı, IT Altyapınız için Çekirdek

Geçtiğimiz on yıl boyunca depolama havuzundaki sürekli değişikliklere rağmen DataCore size durmaksızın, ışık hızında, atık içermeyen SAN'lar ile karşılaşabileceğiniz böylece cihaza özgü farklılıkları ve sınırlamaları aşmak için gelişmiş depolama sanallaştırma teknolojileri geliştirmiştir.
 
Mükemmel olmayan depolama donanım cihazlarını ideal davranan disklere dönüştürmek için yazılım kullanıyoruz. Başka bir deyişle; bol kapasiteli, hızlı çalışan, kolay paylaşımlı, asla eskimeyen ve her zaman erişilebilen “sanal diskler”. Bu eşsiz emülasyon temel disk sürücü veya top-of-the-line disk dizileri olup, farklılıklar, sınırlamalar ve tüm gerçek cihazlarda oluşan doğuştan kusurların üstesinden gelir.


Yazılım genel olarak sanal depolama havuzunu yönetirken, replikasyon, veri koruma ve diğer gelişmiş fonksiyonları yürütmek, disk yanıt zamanını hızlandırmak için özel x86/x64 Windows sunucularının gücünden yararlanır. Sunucular etkili kilitli, "depo sanallaştırma düğümü" haline döner ve genel amaçlı makine olmaya son verirler. Tercih ettiğiniz üretici ve özel I / O (Giriş/Çıkış) gereksinim ölçekleri arasından seçilebilir.

N +1 yedekli DataCore düğümleri yapılandırılması tek hata noktasını ortadan kaldırır. Bu durum, bir düğümün ve onun kaynağının tamir, yükseltme, genişletme ve değiştirme için servisdışı olması durumunda diğer düğümün kesinti olmadan görevler üstlenmesine imkan tanır.

Cihaza  özgü firmware’in aksine, çöpe atılmış bir yatırım yoktur ve bir sonraki donanım platformuna geçişte depolama uygulamanızda karışıklık olmaz. Veritabanı sunucunuzu ve lisansını daha hızlı bir makineye taşıyabilirsiniz. Platformlar  ve uyumlulukta en geniş seçenek için fiziksel ve sanal makineler üzerinde DataCore yazılımı çalıştırabilirsiniz. 1 TB’a kadar  herbir SAN geniş ön bellek düğümü emsalsiz, ışık hızında tutarlı back-end-disklerden yapılandırılabilir.

Yazılım, herhangi bir diskin içinden düğümlere ve herhangi doğrultuda – eklenmiş veya SAN-tabanlı dış disklerden boş alan toplar. Sistem yöneticisi bu kaynak havuzundan bilgisayarınızın özel kapasite imkanına ve performans ihtiyacına göre sanal diskleri biçimlendirir. Örneğin, bazı sanal disk grupları ön bellek, yerel yansıtmalı veya uzaktan replikasyonlu olarak tanımlanabilir ve incelikle sağlanabilir. Arka planda, DataCore yazılımı bu ihtiyaçları karşılamak için birden fazla gerçek cihaz, gerekli bilgisayar ve ağ bağlantıları ile bağlantı kuracaktır. Sanal diskler bilgisayar üzerindeki ihtiyaca göre daha sonra SAN üzerinde konvansiyonel disklerin olduğu yerde belirli iSCSI ya da fiber kanal portlarına atanır.

DataCore popüler işletim sistemlerinden birini çalıştıran depolama tüketicilerini destekler. Windows, MacOS, Linux, HP-UX, AIX, ve Solaris ile uyumludur, ama servis sağlamak için kullanıcı tabanlı ajanlara bağlı değildir.
Citrix, Microsoft, VMware gibi sunucu ve masaüstü sanallaştırma ürünleri bulunan şirketler,  yüksek imkan kabiliyeti ve paylaşımlı depolamadan ötürü DataCore SANs tabanlıdır. Sanal makinelerin taşınması, iş yükü hatası ve dinamik yük dengeleme esnasında belirgin imkanların ve performansın farkına varırlar.

SANsymphony-V R8.1 Sistem Gereksinimleri


Bu konu minimum donanım, yazılım ve lisans aktivasyonu gereksinimlerini içermektedir..

The SANsymphony-V yazılım paketi iki bileşenden oluşmaktadır: Sunucu ve SANsymphony-V Yönetim Konsolu (kullanıcı arayüzü). Tamamen yükleme iki bileşeni de yükleyecektir. Özel yüklemeler farklı donanım ya da yazılım bileşen isteğine bağlı olarak yüklenecektir.

Bileşen Minumum Donanım Gereksinimleri*
 
İşlemciler 2 single core CPUs veya 1 dual core CPU ile 2.0 GHz, x64 işlemci
(Itanium işlemciler desteklenmez)
 
Bellek 4 GB RAM
 
Disk Alanı 20 GB geçerli yerel hard disk alanı
 
Görüntüleme XGA (1024 × 768) ya da daha yüksek çözünürlüklü monitor
 
Giriş Aygıtları Klavye ve mouse (veya uyumlu işaretleme aygıtı)
 
Network Arayüzü 1 Gb/s (veya daha hızlı) Ethernet portu
 
Depolama Arayüzleri 2 Fiber Kanalı HBAs veya 2 Ethernet network kartı (iSCSI)

* Gerçek donanım gereksinimleri, sistem yapılandırmasına ve iş yüküne göre değişir.

Sadece SANsymphony-V Yönetim Konsolu Yüklemeleri İçin :

Ekran çözünürlüğü XGA (1024 × 768) veya daha fazla herhangi bir PC, klavye ve Mouse (veya uyumlu işaretleme aygıtı)

Bileşen Yazılım gereksinimleri
Tam (Sunucu ve SANsymphony-V Yönetim Konsolu) Microsoft Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 işletim sistemi: Standart, Kurumsal veya Datacenter sürümleri
Tam yükleme
 
Sadece Sunucu Microsoft Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 işletim sistemi: Standart, Kurumsal veya Datacenter sürümleri
Tam yükleme veya çekirdek seçenekli yükleme
Sadece kullanıcı arayüzü Microsoft Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 operating system (Full installation), Windows Vista operating system, Windows 7 operating system

SANsymphony-V Teknik Özellikler


    Detaylar
     
Tedarikçi   DataCore Yazılım Şirketi
   
Ürün Tipi   Depolama Sanallaştırma Yazılımı
   
Pazar Alanı   Küçük, orta ve büyük BT(Bilgi Teknolojileri) ortamları
   
Ürün   SANsymphony ™–v Depolama Sanallaştırma Yazılımı
   
Tanım   SANsymphony-V yazılımı depolama ile ilgili sunucu ve masaüstü sanallaştırılması tarafından sunulan zorlukları, cloud computing ve daha genel bir genişleme ile iş sürekliliği ve felaket kurtarma girişimlerini çözmektedir.  Büyük ve küçük veri merkezlerinin kullanım performanslarını maksimize ederek disk depolama aygıtları arasında aktif, şeffaf sanallaştırma katmanı oluşturur.
   
Açıklanma   31 Ocak 2011
   
Güncel Sürüm / Piyasaya çıkış tarihi   Sürüm 8.1, Ağustos, 2011
   
Güncelleme   Yıllık bakım sözleşmesi kapsamında müşteriler için indirilmeye hazır
   
Paketleme   İçerik duyarlı yardım dosyaları CD’si ile indirilebilir.
   
Lisans   Düğüm başına yönetim altında disk kapasitesi, ayrıca bazı isteğe bağlı özellikler ücretli.
   
DESTEKLENEN ORTAMLAR 
     
Ana Özellikler   Aygıt bağımsız sanal disk havuzu, senkron yansıtma (HA), yüksek hızlı önbellek, asenkron uzaktan replikasyon, ince sağlama, oto-katmanlama, çevrimiçi fotoğraf, yıkıcı olmayan diski taşıması, sürekli veri koruma (CDP)
     
Ana Bağlantı   FCoE switchleri üzerinden Fiber Kanal, iSCSI ve Ethernet (FCoE) üzerinden Fiber Kanal
     
Erişim Tipi   Fiziksel veya sanal SAN üzerinden Blok disk I/0 (Giiş/Çıkış)Dosya sistemi erişimi temel Windows Server işletim sistemi NFS / CIFS protokolleri ile sağlanır. Iki erişim yöntemi, yüksek kullanılabilirlik, birleşik depolama (SAN / NAS) gereksinimlerini karşılamak için birleştirilebilir.
     
Desteklenen Kullanıcı Ortamları   (Windows Server 2000, 2003, 2008, Hyper-V, Windows XP, Windows 7), UNIX, HP-UX, Sun Solaris, IBM AIX, RedHat Linus, Suse Linux, Apple MacOs, VMware de dahil olmak üzere standart Windows işletim sistemleri çalıştıran bilgisayar sistemleri ESX / vSphere, Citrix XenServer
     
Desteklenen Diskler (black-end)   Windows Server 2008 üzerinde desteklenen herhangi bir dahili disk, harici disk, harici disk dizileri, JBODs, Solid State Disk (SSD) ve akıllı depolama sistemi DataCore düğüm (ler) eklenebilir. Doğrudan bağlı veya SAN-bağlı olabilir.
     
Desteklenen Disk Arayüzleri (back-end)   SAS, SATA, USB, FireWire, iSCSI, Fiber Kanal dahil olmak üzere Windows Server 2008 tarafından desteklenen herhangi bir disk arabirimleri.
     
Desteklenen SAN Anahtarları   Tüm standart iSCSI ve Fiber Kanal anahtarları desteklenir
     
Network Ara yüzleri   Düğümler arası iletişim, konsol erişimi ve düğümler arasında asenkron uzaktan kopyalama için standart bir IP ağ ara yüzleri.
     
PLATFORM    
     
Çalışma Platformu   SANsymphony-V daha sonra yüksek performanslı Depolama Sanallaştırma düğümü haline gelebilen standart Windows Server 2008 R2 platformları üzerine yüklenir. Bunlar fiziksel ya da sanal sunucular olabilir.
     
İşletim Sistemi Gereksinimleri   Win 2008 R2 SP1 ile .Net 4.0
     
İşlemci   Standart Intel / AMD x86-64 işlemciler
     
Bellek Gerekliliği (dk)   4 GB RAM.
     
Disk Önbelleği   Düğüm başına 1 TB’ a kadar bellek (RAM) disk ön belleği olarak kullanılabilir.
     
Disk Kapasitesi   Modele bağımlı; düğüm başına max 128 TBs dan büyük
     
Gruptaki Max Düğüm   2
     
PERFORMANS
     
IOPS/düğüm   Temel donanım platformu konfigürasyonuna bağlıdır.
     
Bant Genişliği / Düğüm   Temel donanım platformu konfigürasyonuna bağlıdır.
     
Max Sanal Hacim Sayısı   Her bir SANsymphony-V  düğümü üzerinde yaratılan sanal hacim alanları kısıtlanabilir, ama bu kısıtlama her Sanal Disk ve SANsymphony-V düğümü başına performans gereksinimleri boyutuna göre belirlenecektir
     
Sanal Hacim Min Boyutu (GB)   0.001 GB
     
Sanal Hacim Max Boyutu (GB)   1 Petabyte = 1024 TBs
     
Max Fiziksel Hacim Sayısı   Fiziksel hacimlerin azami sayısı Depolama Alt Sistemi Donanımına bağlıdır.
     
Fiziksel Boyut (max boyut)   1 Petabyte
     
Ana Başlatıcılar (max)   Tek SANsymphony-V düğüm, birden fazla (anakart üzerinde yuva sayısına bağlı olarak) çok-portlu FC HBA veya iSCSI NIC içerebilir. Yani sadece tek bir düğüm içinde sınırlama olacaktır.
     
Snapshots Artımları & Tam Klonlar   SANsymphony-V anlık Tam Kopya klonları ile birlikte Point-in-Time Snapshots destekler.
Periyodik olarak sadece değişmiş bloklar ile zaman içinde daha sonraki bir noktaya anlık güncelleme yapabilirsiniz. Ayrıca Kaynak Güncelleme seçeneği ile kaynak hacmi enstantanelerini kullanabilirsiniz. Anlık görüntüler okunabilir ve yazılabilir. SANsymphony-V önemli ölçüde artan anlık kapladığı alanı azaltmak için copy-on-ilk-yazma teknolojisinin yanı sıra ince sağlama da kullanır. Anlık görüntü mevcuttur ve VSS uyumlu uygulamalar tarafından tetiklenebilir.
     
RAID Düzeyleri   SANsymphony-V yansıtma ve her DataCore düğüm arkasında fiziksel diske şeritleme yazılımını destekler. Ayrıca RAID alt sistemlerinin arka uçlarına RAID koruması yükleyebilir.
     
Senkron Replikasyon (Düğümler Arası Yansıtma)   SANsymphony-V kilit adımda iki DataCore düğümleri arasında eşzamanlı sanal diskler yansıtır. Araları 100 kilometreye kadar atanmış Metropolitan Alan Ağları (MAN) arasında adanmış yüksek bant genişliği optik yönlendirmeler kullanılarak başarı sağlanır. Daha uzun mesafelerde daha fazla gecikme toleranslı kullanım durumları için de elde edilebilir. Düğümler arası uzaksayan yönlendirilmiş yedekli ayna bağlantıları tek bağlantı noktası hatasını önler.
     
Asekron Uzaktan Kopyalama   SANsymphony-V, geleneksel LAN ve standart TCP / IP protokolleri kullanarak WAN üzerinden asenkron uzaktan çoğaltmayı destekler. Otomatik olarak bant genişliği gereksinimlerini azaltmak için yayınları sıkıştırır. VPN ve trunk veya toplu çoklu bağlantı devreleri gibi güvenli, şifreli bağlantılar siteler arası yayınlarda gizlilik ve hızı artırmak için kullanılabilir. Felaket kurtarma siteleri ağ bağlantıları üzerinden ya da birincil yerinde ve uzak hedefe taşınabilir medya klonlama sanal diskler tarafından başlatılmış olabilir.
     
Çoklu Yönlendirme Desteği (Linux)   SANsymphony-V farklı Linux sürümlerini ve farklı işletim türleri için çoklu yol sürücülerini destekler.
     
Çoklu Yönlendirme Desteği (Windows)   Desteklenir. DataCore MPIO Otomatik failover, birincil ve alternatif yol arasındaki Otomatik Failback destekler. Ayrıca, tek bir sunucu içinde FC ve iSCSI arasındaki yük devretme ve yeniden çalışmayı da destekliyoruz.
     
Çoklu Yönlendirme Desteği (VMware)   Destekleniyor. SANsymphony-V, VMware ESX farklı sürümlerini destekler.
     
Tüketilen Max SAN Port Sayısı   SAN adası içindeki SANsymphony-V Düğümleri sayısına bağlıdır.
     
Yapı Bölge Hususları   SANsymphony-V iki yapı bölgesine gereksinim duyar. Depolama Alanı ve Müşteri Bölgesi. Eğer depolama ve müşteri için farklı anahtarlar kullanılmışsa, daha sonra anahtarlar üzerinde bölgeleme yapmaya ihtiyaç yoktur.
     
Bilgisayar Başına Bölgeler   DataCore LUN Maskeleme tekniği kullanmadığından, bütün bilgisayarlar tek bir bölge içinde bir arada var olabilir. Ama iyi bir uygulama politikası olarak, DataCore Windows sunucuları Linux ve diğer işletim sistemlerinden ayırmak için her tür işletim sistemi için bölge oluşturmayı tavsiye etmektedir.
     
Yüksek Kullanılabilirlik Yapılandırması 
     
Yük Dengeleme   Açık yük dengelemesi birden fazla port üzerinden sanal diskler yayılması ile sağlanır. Bir aygıt içinde LUN' ların çoklu arka uç kanalları desteklenmektedir. Eğer bir arka uç arızalanırsa, tüm LUN I / O etkinliği kalan sağlıklı arka uç kanal / kanallardan devam edecektir.
     
Kesintisiz Yükseltmeler   Evet. Non-Stop veri erişimi, başarısızlığı tek bir noktadan aşan eşleştirilmiş yedekli SANsymphony-V düğümleri ile yapılandırılabilir. Bu tür yenilikçi ve maliyet-duyarlı mimari hizmet düzeyi bileşen hatalarına rağmen yükümlülükleri yerine getirmeyi sağlar. Esasen, I / O (Giriş/ Çıkış) sorumlulukları, planlanan veya beklenmedik ilişkili, SANsymphony-V tarafından yönetilen depolama kaynakları arasında gerçek zamanlı olarak dağıtılır. Bilgisayarlar otomatik olarak uçtan uca yüksek kullanılabilirliği sağlamak için SANsymphony-V düğüm çalışan diğer alternatif yolları kullanır.
     
Çevrimiçi Disk Genişleme   Evet. Ek diskler herhangi bir arıza süresi olmadan online yapılandırma genişletmesi için SANsymphony-V düğüme eklenebilir. Ayrıca daha fazla depolama alanı gerekiyorsa, ince sağlanan diskleri kullanırken, bilgisayarlar için sunulan herhangi bir ana bilgisayar veya herhangi bir Sanal diskleri etkilemeden, havuz boyutunu artırabilir.
     
LUN Güvenlik / Maskeleme   SANsymphony-V LUN maskeleme teknolojisini kullanmaz. Tüm FC veya iSCSI portu otomatik olarak bir düğüme bağlı bulunur. Bir FC bağlantı noktası WWN veya iSCSI IQN bulunduktan sonra, SANsymphony-V düğümü bu bağlantı noktasına bir sanal diske kadar hizmet verecektir. Bilgisayarlar yalnızca özel belirli portlar üzerinden kendilerine verilen sanal disklere erişebilir.
     
Sanal Fiziksel / Korelasyon (Sorun Giderme)   SANsymphony-V içinde, her bir sanal disk birden fazla fiziksel kaynaklar (depolama) ile oluşturulabilir. SANsymphony-V, Disk hangi fiziksel havuzdan yaratıldı? Hangi portlar kullanıldı? soruları hakkında detaylı bilgi veri
     
Katmanlara Ayrılmış Otomatik Depolama   Alt LUN taşıması: Depolamanın hızlı sınıfı için sık erişilen disk blok grupları dinamik desteklenir ve sık erişilmeyen yığınların katmanları yavaşlatılır, erişim maliyeti düşürülür.
Yönetici özel durumlar için katman tercihlerini ayarlayabilir ve taşımayı geçersiz kılabilir. 15 katmana kadar farklı fiyat / performans / kapasite özelliklerine sahip cihazlar arasında ayrım tanımlanabilir.
     
İnceletme   İnceltme – Hemen her müşterinin kullandığı ve sahip olduğu kanıtlanmış bir teknoloji vardır. Uygulamaya tahsis etmek için ne kadar disk alanı iş dışında kalır, bu tahmindir.
1 PB’ ye kadar sanal diskler ve SANsymphony-V yapılandırılması talep olarak ayrılan gerçek disk alanı gibi fiziksel alan artışı çalışan uygulamalar için önemsenir.
     
Yüksek hızlı Önbellekleme    I/O Performansı: SANsymphony-V depolama arabirimi içerisinde yüklenmiş SANsymphony-V node)  her sunucu içinde belleği dönüştürür. Gelişmiş bellekleme teknikleri kalıtımla SANsymphony-V’nin dizaynı depolama ağ lanı çoklu uygulama sunucularından sanal disklere eş zamanlı okuma ve yazma tepki süresini hızlandırır. Performans geliştirmeleri ticari işlemci platformları ile düşük maliyetli bir bellek SANsymphony-V çalıştığında, ucuza gelir. SANsymphony-V'nin önbelleği modern bir hi-end depolama alt sistemlerine yakından benzerdir. Ancak, birden çok depolama cihazları üzerinden çalışır. Uygulama sunucusu ve fiziksel depolama işletim sistemi arasında bulunur. Depolama alt sistemleri üzerinde bulunan önbellek gibi aşağıda belirtilen önbelleğe çeşitli hizmetler sunmaktadır:

• Önceden Okuma: Blok isteği sağlandığında, SANsymphony-V Eğer “block X” gerekliyse, “blocks X+1 ve X+2” prensibine göre muhtemelen kısa bir süre sonra talep edilecektir, otomatik olarak bitişik blokları önceden kendi önbelleğine getirir.

• Arkadan Yazma: Özellikle önbellek yazmalarından bahsedilmemesine rağmen, bir önbellek isteği olduğunda SANsymphony-V “I/O (Giriş/Çıkış) tamam” yanıtı verecektir. Daha sonra uygun zamanda önbelleğe alınmış isteği diske boşaltır.
 
• Yazma Birleştirilmesi: Hızlı temizlenen diske yazmanın normal olmamasının nedenlerinden biri; Yazma sırasını SANsymphony-V’ nin daha iyi organize etmesi ve tek bir işlem içine bitişik bloklardan yazılanları birleştirmesidir.
SANsymphony-V'nin önbellek hızı Depolama Alan Ağı boyunca yapılandırılmış tüm depolama aygıtları için geçerlidir.
SANsymphony-V tarafından uygulanan önbellek stratejileri donanım tabanlı depolama denetleyicilerinin oluşumu üzerinde etkisi test edilmiş ve kanıtlanmıştır.